Tarihçe

17 Şubat 1923 tarihinde, İzmir İktisat Kongresinde Atatürk'ün gümrükleme işlemleri ile ilgili; “Bir Devlet ki, Kendi Tebeasına Vazettiği Bir Vergiyi Ecnebilere Vazedemez, Gümrük Muamelatını, Rusumunu Memleketin Ve Milletin İhtiyaçlarına Göre Tanzim Etmekten Memnundur; Böyle Bir Devlete Bittabi Müstakil Denilemez." Mustafa Kemal ATATÜRK, İfadesinin ardından dört yıl sonra Ülkemizin İlk Gümrük Komisyoncularından 5 numaralı karne sahibi üstadımız merhum Nihat BAŞARTAN, şirketimizin ilk oluşumunu gerçekleştirmiş, zamanın ilk dış ticaret işlemlerine imza atan merhum Sayın Vehbi KOÇ 'un Anadol Fabrikasının kurulması ile dış ticaretin vazgeçilmezi Gümrük Muamelelerinde görev yapmaya başlamıştır.

Şirketimiz ülkemizde İstanbul Boğaziçi Köprüsü, Türkiye İş Bankası A.Ş. , Milli Savunma Bakanlığı “Alçak İrtifa Radar İstasyonları" gibi birçok, Kamu Kuruluşuna ait yatırım projelerinde ve Koç Anadolu Fabrikası gibi özel yatırım projelerinde görev almıştır. Bunun yanı sıra enerji Sektöründe bir çok Hidroelektrik Santral Projelerinde çözüm ortaklığı yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Ayrıca, Yurt dışı Müteahhitlik Hizmetleri kapsamında , Ülkemizi başarıyla temsil eden bir çok firmamızın müşavirlik hizmetini yürüterek de bu sektörde başarısını ispatlamıştır.

1948 yılında Ankara Kızılay'da BüyükHan'da kurumsallaşmış yeni yüzüne kavuşarak, yeni bir ivme kazanan şirketimiz bu adresinde 30 yılı aşkın bir süre hizmet vermiştir. İkinci nesil Sayın Nevzat BAŞARTAN 'ın liderliğinde 1963'te kurduğu İstanbul Şubesi ve 24 personeli ile 1970 - 1974 yılları arasında Boğaziçi Köprüsü'nün yapımındaki tüm malzemelerinin ithalat işlemlerini yapmıştır. Seksenli yıllarla birlikte şirketleşme süreci başlamış olup, Başartan Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti. adı altında çağımız teknolojik değişikliklerine ayak uydurma yolunda birçok atılımlarda bulunarak; müşterilerimizin alışagelmiş olduğu hizmet kalitesini daha da arttırabilmek gereği ile Gümrük Müsteşarlığı Modernizasyon Proje Birim Başkanlığı'nın gerçekleştirmiş olduğu EDI (Electronic Data Interchange – Elektronik Veri Değişimi) projesi kapsamında bilgi işlem merkezini kurmuştur.

İki binli yıllara gelindiğinde, Sayın Ali KARA yönetiminde devam eden şirketimiz profesyonel yönetim kadrosuna kavuşarak görev ve yetkileri paylaşma yoluyla hacmi en küçükten, en büyüğe kadar tüm müşterilerine aynı hizmet ve kaliteyi sunmayı ilke edinmiştir.

Talebiniz Gönderilemedi.
Talebiniz Gönderilmiştir.